Bolondok aranya

Fogd a tojásod és vidd…

Az vagy amit megeszel…mondják. Mi városiak ez alapján tudjuk, hogy mik vagyunk? Hogy egy részére fény derüljön, jöjjön egy tojás mese.

A hősök közül a tojásnak mindegy, milyen úton ér célba, hiszen ezt már kiderítették, kutatták, mi több bizonyították. Azt írják a bölcsek, hogy mindegy miképpen készül, mivel a tápértéke tartás technológiától független. Milyen szerencse, mázlija van.

Mi a helyzet a többi hőssel? A termelővel, a fogyasztóval, és akinek mindent köszönhetünk, a tyúkkal.

A termelő, aki ketreces tartást művel,  úgy érzi ellene irányuló támadás az, hogy az élelmiszer láncok bővítenék a mélyalmos, szabad- és biotartásból érkező tojások választékát. Szerinte az állatvédők érzelmi alapon kampányolnak és figyelmen kívül hagyják a gazdasági és piaci érdekeket. Igaza is van, hiszen így a tyúkja biztos helyen van, tuti nem kószál el, tekintve, hogy mozdulni is alig bír. Továbbá egészséges a gyógyszerek és a zárt tér miatt, ráadásul a rácsok megóvják attól, hogy a kétségbeesett szomszédok kárt tegyenek benne.

A fogyasztó szeretne hozzájutni a napi tojás adaghoz. Hogyan került a polcra? Az rejtély, inkább tudni sem akarja. Jobb érzés az alapján választani, hogy milyen a doboz külleme, milyen nagy a tojás, és mindezt mennyiért kapja meg. Tojás és tojás között nem feltétlenül lát különbséget, a lényeg az ár.

A tyúk? Hát ő ráfaragott cefetül. Őt nem igazán érdekli se a gazdaság, se a doboz, se az ár. Adja ő a tojásait, ha akarja, ha nem. Igazából csak szeretne tyúkhoz méltóan élni, látni a napot, kitárni a szárnyait, kapirgálni. Még akkor is, ha így kockázatosabb, mert jöhet néha betegség vagy épp a ravasz róka. Még akkor is ha drágább…bár ő nem érti, hogy miért pont az ő kárára faragnak az árból. Magyar körülmények között 15-6% esélye van arra, hogy nem egy kis ketrecben éli le az életét, hanem szabadon, több ezren egy zárt térben, úgy kilencen minden négyzetméteren. Biztosan nem magányos, olyannyira nem, hogy néha kannibalizmusig is fajulhat a buli. Kétlem, hogy élvezi. És 1-1.5 % esélye arra is van, hogy szabadon és szabadban élhessen.

Hát minden hős járja a maga útját. Vajon kinek szurkolunk? Bevallom, én kicsit a tyúknak és hálás vagyok, hogy tojást ad. Lehet többet kell fizetni a végtermékért, amennyiben “jobb” körülmények között él, de ennyivel meg lehet köszönni neki, hogy ételt ad nekünk. Legrosszabb esetben beérem kevesebb tojással.

Ha tojást veszünk, érdemes megnézni a számsorozat első számjegyét és minden tyúk hálás lesz, ha ez is befolyásolja a döntésünket. Leegyszerűsítve minél kisebb, annál jobb 🙂 . 0: ökológiai (bio), 1: szabad tartásból származó, 2: alternatív, 3: ketreces. 

 

* képek forrása: magyarmezogazdasag.hu, biokontroll.hu

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!